Google Aramalarında Üst Sıralarda Yerinizi Alın

Sizin için buradayız! Dijital Değişim ekibi olarak, işletmenizin Google Ads stratejisini oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olabiliriz. Siz de bu platformu kullanarak markanızı daha geniş bir kitleye tanıtabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz

ŞŞŞ… GOOGLE BİZİ DİNLİYOR!

Yazar: Hüseyin TUKSAL

YAPTIĞINIZ İŞTE NASIL BAŞARILI OLABİLİRSİNİZ? ELBETTE PARA KAZANARAK!

Hepimiz tek bir şey için çalışırız…
Bu sayfayı ziyaret edip şu an bunu okuyor olmanız bundan dolayı değil mi? Ancak merak etmeyin bencilce düşünmüyorsunuz.

Mütevazi bir çiçekçi olsanız da yada lüks araçlar satan bir oto galeri sahibi olsanız da yolun sonundaki ana hedef aynıdır;

Para kazanmak.

Merdivenin sonundaki ana hedefe giderken basamak olarak kullandığımız yan hedefler vardır ve ana hedefe giderken bu basamakları kullanırız. Yan hedeflere örnek olarak birkaç şey söylenebilir;

Müşteri memnuniyeti, kaliteli ürün-hizmet veya kişiden kişiye dikkate alınan ya da alınmayan bazı ahlaki değerler olabilir. Bizim dikkate aldığımız bir ahlaki değer var. Ancak bundan metnin son kısımlarına doğru bahsedeceğiz. Bu nedenle okumaya devam edin.

Şu an yaptığınız ya da yapmak istediğiniz iş her ne olursa olsun zihninizde daima beliren bir soru olur;

“Bu ürünü-hizmeti hangi kitleye sunacağım?” İşte şimdi sizin için güzel haber geliyor…

Ürününüzün-hizmetinizin kitlesi sizi daima Google’da hazır olarak bekliyor. Çok iddialı bir söylem değil mi? Ancak bunu size basit bir örnekle kanıtlayabilirim.

İlk kısımda verdiğim çiçekçi ve oto galeri örneklerini hatırladınız mı?

Aşağıdaki görselde sadece İstanbul’da “çiçekçi” anahtar kelimesinin aylık bazda ne kadar aratıldığına bakın.

Değişim Digital Ads Çiçekçi

Bu demek oluyor ki günlük yaklaşık 2000 kullanıcı “çiçekçi” kelimesini aratıyor.

Şimdi de görseldeki “oto galeri” kelimesinin sadece İstanbul’daki arama sonuçlarını inceleyin.

Değişim Digital Ads Oto Galeri

Bu da demek oluyor ki günlük yaklaşık 60 kullanıcı “oto galeri” kelimesini aratıyor.

Artık kendinize şu soruyu sorabilirsiniz;
“Bir çiçekçi dükkanına ay boyunca yaklaşık 60.000 ve bir araç galerisine tüm ay boyunca yaklaşık 2.000 potansiyel müşteri girer miydi?”
Bunun neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Sanıyorum ki Google’ın potansiyel gücünü az da olsa fark ettiniz. Ancak daha fazlası var.

Ya Her Müşterinizi Gözetleyebiliyor Olsaydınız?!

Elektronik mutfak ürünleri sattığınız mağazanıza bir müşteri girdi. Biraz bakındıktan sonra büyük bir ihtimalle sonsuza kadar gelmemek üzere mağazanızdan ayrıldı. Yada iyi ihtimalle elinde bir blender ile kasaya gelip alışverişini gerçekleştirdi ve mağazanızdan ayrıldı. O müşteriyi bir daha görmeyeceksiniz. Google’da ise durum çok daha farklı. İzin verin açıklayayım.

Google açısından burada 2 senaryo vardır;

İlk senaryoda kullanıcı Google’a “blender” kelimesini aratıp sitenize giriş yaptı. Biraz gezindikten sonra sitenizden bir blender siparişi verdi. Sizi tebrik ederim. Artık ona yedek blender bıçakları ya da çeşitli aksesuarlar satabilirsiniz. Şimdi işin eğlenceli kısmına sıra geldi.

2. Senaryoda ise kullanıcı Google’a “blender” kelimesini aratıp sitenize giriş yaptı. Biraz gezindikten sonra sitenizden ayrıldı. İşte bu aşamada onu internetin herhangi bir alanında (başka sitelerde ya da Youtube'da) yakalayabilir ve reddedemeyeceği teklifler sunabiliriz;

"Tekrar merhaba. Bu ürünü beğendiniz mi? Şimdi bu üründe size özel %10 indirimi kaçırmayın." Bunu “Google Görüntülü Reklamlar” veya “Youtube Video Reklamları” yada daha farklı yöntemler ile uygulayabiliriz. Her şey toz pembe görünüyor değil mi? Ancak tüm bunlardan sonra size kötü bir haberim var.

Bu Metinden Alacağınız Tek Bir Şey Varsa O Da Şu Olsun;

Size çok uçuk vaatlerde bulunan reklam ajanslarından ya da kişilerden bıkmadınız mı?

“Bizden hizmet alın. Biz sizin cironuzu 5’e katlarız” ya da “Müşterileriniz 10 kat artacak” gibi iddialar ortaya atmamı bekliyor olabilirsiniz. Eğer böyle beklentiler içerisindeyseniz üzgünüm. Size yüksek umutlar vaad edip kandırmak istemiyorum. Size bu tarzda vaatler veren ajans ve kişilerden de uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kendinize "Neden uzak durmalıyım ki?" diye soruyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki;

Danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçen birçok müşterimizin ortak bir şikayeti var. Daha öncesinde reklam ve danışmanlık ücreti toplamda aylık 500-1000₺ gibi artık "komik" denilebilecek miktarlarda ödemeler yaptıklarını ve 2-3 ayın sonunda sadece ödedikleri paralar ile kaldıklarını karşılığında bir fayda alamadıklarını sıkça duyuyorum.

Daha sonra hesapları teslim aldığımda reklam panelleri ile neredeyse hiç ilgilenilmediğini üzüntü ile görüyorum. Şimdi size şunu soruyorum;

Ucuz gördüğünüz için aylarca kalitesiz işlere harcama yapıp günün sonunda büyük bir hayal kırıklığı mı yaşayacaksınız?

Yoksa ücreti karşılığında hakkı verilerek yapılan iyi bir hizmet mi alacaksınız?

Şimdi karar verin.

Her sektörden sadece 1 adet reklam danışmanlığı verdiğimizi belirteyim. Bu yüzden formu doldururken sektörünüzü belirtmeyi unutmayın!